Billedserie

6 idéer fra arkitekterne til din have og terrasse

Få endnu mere glæde af foråret og sommeren ved at gøre noget ekstra ud af dine uderum. Se med herunder og få masser af inspiration fra vores arkitekter til aktiviteter, detaljer og afslappende elementer.

Trampolinen er gemt i baghaven

I denne have er børnenes gigantiske trampolin gemt af vejen i baghavens grønne hjørne. Trædestenene sikrer, at de små let kan tilgå trampolinterrassen. På dage med godt vejr behøver de end ikke at hoppe i et par sko for at nå trampolinen. Hus og terrasse er tegnet af arkitekt Jesper Korf.

Forlæng sommeraftenerne

Den danske sommer er en lunefuld størrelse. Hyggelige sommermiddage må derfor ofte rykke indendørs hen på de sene aftentimer. Forlæng aftnerne med en pejs på terrassen eller i haven. Bag snobrød og grill skumfiduser eller lun blot hænderne og nyd de hyggelige knitrende lyde. Ilden vil også holde myg og andre småkryb på afstand. Familien i dette hus, fik tegnet en tilbygning af arkitekt Tom Mose Petersen, som foreslog en muret skorsten med pejs både ude og inde. Med den løsning får du dobbelt glæde af din skorsten.

Size up

Skift de klassiske betonfliser ud med nogle i kæmpestørrelse støbt specielt til netop dit hus. Flisernes store overflade giver ro – både visuelt og hos dig. Hus og terrasse er tænkt i et enkelt, æstetisk og klassisk design med præcise liner og et ønske om brug af så få materialer som muligt. 

Terrassen samler huset

Et gammelt sommerhus fra 1967 blev i en større ombygning forvandlet til et familiesommerhus til tre generationer. Træterrassen i lærketræ er bindeled mellem alle husets rum. Over alt er der udgang til terrassen, og samtidigt skaber terrassen en tydelig sammenhæng mellem gæsteanneks og hovedhus. En anden spændende detalje er terrassens niveauer og de forskellige fremspring, der giver et mere varieret udtryk. Såvel terrasse som ombygning er tegnet af arkitekt Hanne Lind-Bonderup.

Original 30'er stil

I denne smukke 30’er-villa, som er gennemrenoveret af arkitekt Allan Lorenzen, er en gammel og ubrugelig swimmingpool erstattet med et stort, sort drivhus med ornamenter langs tagryggen og en sokkel muret op af de samme mursten, som huset er bygget af. De stilsikre detaljer får drivhuset til at spille flot og naturligt sammen med det originale hus. Og i selskab med belægningsstenene, pergolaen og urtehavens højbede kan man næsten ikke undgå at tænke på de fine, engelske haver.

Panorama-udsyn

Et gelænder af glas giver et ekstra flot udsyn til naturen– også når man sidder ned. Samtidig er det en effektiv lægiver, som sikre at terrassen også kan bruges på blæsende dage. Løsningen her er en del af et større terrasseprojekt til et nybygget træhus tegnet af arkitekt Lars Bo Poulsen. 

Få vores BYGGEGUIDE gratis

Modtag konkret hjælp til dit byggeprojekt med vores BYGGEGUIDE, som vi sender med, når du tilmelder dig nyhedsbrevet.

Venligst udfyld en valid e-mail

Tak. Du er tilmeldt nyhedsbrevet.