Billedserie

9 lækre køkkener i eg

Træ er atter tilbage i boligen - ikke mindst i køkkenet. Især egetræ er populært, og savner du et alternativ til det klassiske hvide køkken, så kan du overveje enten at indarbejde detaljer i egetræ eller gå linen ud og vælge et køkken, hvor alle elementer er i eg. Træet giver varme i indretningen og skaber en rolig stemning, som vil gøre dit køkken til et indbydende rum for hele familien. Se med her, og få inspiration til et køkken i egetræ.

Stilrent miks

I denne villa har arkitekten Rasmus Skaarup skabt et klassisk og moderne hjem med plads til hverdagen for en stor familie. Villaen er nu fyldt med udsøgte detaljer, som blandt andet dette stilrene køkken i et miks af sorte elementer og egetræ.

Formet af 1970'erne

Huset fra 1982 levede ikke op til familiens rum- og funktionsbehov. Efter en gennemgribende renovering lavet af arkitekt Per Hartwig er der blevet etableret et stort ovenlysparti, som ligger over den nye, store arbejdsø i køkkenet. Øen består af en smuk bordplade i marmor og underskabe i lyst egetræ, som spiller op til indretningen i resten af rummet.

Varmt egetræ

Arkitekt Uffe Topsøe-Jensen har skabt mere plads, flere rum og bedre dagslys i denne klassiske murmestervilla. Huset har fået et køkkenalrum med smuk udsigt over haven fra det store gulvvindue. Køkkenet er udført i snedkereret egetræ og jura marmor samt bordplade i stål. Nu står køkkenet som et solitært møbel i rummet.

Funkislejlighed fik egetræskøkken

I denne smukke funkisejendom har arkitekt Thomas Hjort lavet en ny planløsning, så der blev plads til et ekstra værelse. Samtidig har lejlighedens køkken fået en makeover. Køkkenet er blevet specialdesignet, så alle kvadratmeter, nicher og indhak er udnyttet optimalt. Ved at bygge det rundt om alle ”hakker og kanter” har lejlighedens ejer fået ekstra opbevaringsplads i køkkenet, og rummet fremstår harmonisk og smukt. Der er lagt nyt køkkengulv, og beboeren har valgt nye smukke køkkenelementer i bejdset egetræ.

Trækøkken i et landhus

Familien i denne landejendom ønskede en ny indretning, der i højere grad passer til en moderne børnefamilie, hvor meget af livet foregår i og omkring køkkenet. De havde dog ikke mulighed for at gennemføre hele renoveringen på en gang. Derfor har arkitekt Erik Nord Nielsen tegnet forslaget til en designlinje, der over tid kan implementeres i hele huset, så det fremstår sammenhængende i materialer og farver. I køkkenalrummet er der lagt op til, at det bliver holdt i sort og træ, og rummet dermed bliver lyst og med masser af kig til natur.

Få vores BYGGEGUIDE gratis

Modtag konkret hjælp til dit byggeprojekt med vores BYGGEGUIDE, som vi sender med, når du tilmelder dig nyhedsbrevet.

Venligst udfyld en valid e-mail

Tak. Du er tilmeldt nyhedsbrevet.