Ombygning
Jeg fik mulighed for at tegne et sommerhus lige ud til stranden, på Samsø, i tæt samarbejde med husets ejer. Den attraktive grund slutter ved vandkanten og huset er øst-vest vendt, med store glaspartier og en formidabel udsigt til havet. Glaspartier gør huset gennemsigtigt.
Huset er opført med en høj stålkonstruktion med glaspartier, der bliver gennemskåret af en lang cedertræsbeklædt lav bygningsdel med værelser.
Imellem glaspartierne ligger det store fællesrum og køkken, som har adgang ind til de 2 store værelser med eget bad. Ovenpå værelserne er de placeret 2 hemse med en fantastisk udsigt ud mod Samsø Bælt mod øst og markerne mod vest.
Huset er forsynet med solceller på taget og stor varmepumpe, der forsynet huset med varme og varmt vand. Husets store glasfacader giver huset passiv solvarme og dagslys.
To tilsyneladende ens projekter kan kræve helt forskellig rådgivning og materialer, og dermed have to forskellige slutpriser.
Priserne som bliver vist på siden kan af samme årsag ikke betragtes som endelige, men udelukkende som et udtryk for omkostningerne til netop denne sag.
Du bør derfor altid tale om økonomien i netop dit projekt, med den arkitekt, du er i dialog med.
Michael Lange