Kreative og krøllede løsninger
Det er et kreativt sæt bedsteforældre, som huset er tegnet til, og det kommer til udtryk i form af det åbne grundplan og overraskende løsninger. Soveværelset er fx ikke gemt væk bag en dør, men er i åben forbindelse med stuen og dermed med udsigten til haven. Dog kan der lukkes af med skydedøre.
Ved siden af sengen, er der skabt en niche, som rummer en arbejdsplads for manden, som er reklamefotograf. Ved siden af den lille arbejdsplads er der adgang til et walk-in-closet og til badeværelset.
– Det har været et rigtig godt samarbejde med ejerne, som har forståelse for de krøllede løsninger, vi arkitekter har foreslået. De er meget kreative og åbne for nytænkning, fx i forhold til at have det meste af boligen i ét rum, fortæller Lars Krog Hansen.