Nybyggeri
Projekt
Denne ombygning af en villa fra 1930 giver et nyt og herskabeligt udtryk for boligen, både indvendig og udvendig. Facaden mod nord har fået et nyt indgangsparti, der binder stuen og første sal sammen. Boligen får også nyt tag, opført som sort halvvalm. Den nye tilbygning giver plads til en ny opholdsstue i stueplan. Opholdsstuen har store vinduer med sprosser, som inviterer lyset og naturen indenfor. Den muliggør et større køkken samt spisestue i stueplanen. Der bliver ligeledes plads til et nyt kontor. Førstesal vil fremover indeholde et rummeligt soveværelse, badeværelse og to mindre værelser.
To tilsyneladende ens projekter kan kræve helt forskellig rådgivning og materialer, og dermed have to forskellige slutpriser.
Priserne som bliver vist på siden kan af samme årsag ikke betragtes som endelige, men udelukkende som et udtryk for omkostningerne til netop denne sag.
Du bør derfor altid tale om økonomien i netop dit projekt, med den arkitekt, du er i dialog med.
Steen Bjørn Lundhild