FØR
FØR

Projekt

Skøn lille sort 50'er Sommerhus idyl - Nyt Anneks + Tilbygning

Anneks
  • Optimal udnyttelse af dagslys
  • Sammenhæng med uderum
  • Æstetisk sammenhæng

Sommerhuset er oprindeligt opført i ensartet bebyggelse fra tidligt 1950'erne, typisk små sorte træhuse, facader med vandrette blokhusbrædder og tag lav hældning og tagpapdækning. Siden har området generelt udviklet sig i en mere moderne retning, men dog i vid udstrækning efter de gamle servitutter om karakter og udseende.

Huset fremstod originalt inde, men noget molesteret udvendigt med hvidmalet træbeklædning. Familien har selv forestået en nænsom og vældig stilet renovering men også uprætentiøs indretning i de oprindelige rum.

Opgaven var at ”udvikle og forbedre” det fine, lille hus med Om- og tilbygning i samklang m husets oprindelige arkitektoniske fremtræden og æstetik.
Haven og grunden er en meget vigtig del af sommerhusets levede liv.

Selve tilbygningen består af 2 blokke på den gamle bygning samt ombygning af indgang og badeværelse. Indgang blev flyttet frem til vejside med gennemgang til haveside. Tilbygning er indrettet med badeværelse og soveværelse.

Anneks er indrettet med værelse og toilet. Bag anneks er etableret udebad. Udekøkken er etableret ml. tilbygning og anneks under nyt halvtag med genavendt glas fra tidligere overdækning. Og Anneks er placeret i fht til sommerhuset og tilbygning, så der mellem bygningerne skabes et veldefineret og intimt rum, som udgør nærområde og udeophold lige ved huset.

Mod haven er etableret 2 store siddekarnapper i den gamle stue og i annekset, hvor man får en fornemmelse af at invitere haven helt ind i rummene og komme helt tæt på havens natur.

Familien har, efter byggetilladelse blev givet, selv forestået gennemførelsen af byggeriet og dialogen med udførende, fra tid til anden i sparring med arkitekt, omkring udførelse, detaljer, lysindfald, farvesætning og design.

Bæredygtige tiltag

Dagslys/passiv solvarme
Lavenergiruder/vinduer
Varmtvandsbeholder
Varmepumpe
Efterisolering

Rådgivning omfattede

  • Energirådgivning
  • Skitseforslag
  • Myndighedsprojekt

Om beregning af priserne

To tilsyneladende ens projekter kan kræve helt forskellig rådgivning og materialer, og dermed have to forskellige slutpriser.

Priserne som bliver vist på siden kan af samme årsag ikke betragtes som endelige, men udelukkende som et udtryk for omkostningerne til netop denne sag.

Du bør derfor altid tale om økonomien i netop dit projekt, med den arkitekt, du er i dialog med.

Sommerhus før om- og tilbygning. Glasoverdækning nedtaget men glas er genanvendt Gårdrummet mellem Anneks og Sommerhus
Sommerhus før om- og tilbygning. Glasoverdækning nedtaget men glas er genanvendt
Gårdrummet mellem Anneks og Sommerhus
Det store vindue blev byttet ud med karnap Et stort vindue mod haven i det gamle hus blev byttet ud med en stor siddekarnap
Det store vindue blev byttet ud med karnap
Et stort vindue mod haven i det gamle hus blev byttet ud med en stor siddekarnap

Marianne Seistrup