Billedserie

5 idéer til teenageværelset

For teenageren kan soveværelset være noget af det mest hellige og private. Derfor er det vigtigt at værelset lever op til teenagerens ønsker og behov. Trænger teenageværelset til en kærlig opdatering, så kig med her.

En ekstra dyb vindueskarm

Ekstra dybe vindueskarme kan spare pladsen til et skrivebord og omdannes til en hyggelig læseplads i en håndevending. Pladsen oven på vindueskarmen fungerer som en slag reol. Det kombinerede skrivebord/læsehjørne er tegnet af arkitekt Rasmus Skaarup, der også har tegnet resten af huset.

Tapet til teenageren

Grafisk tapet og loppefund giver kant og personlighed til dette lille teenageværelse. En nærliggende skov har leveret en gratis garderobestang til værelsets unge beboer.

Til den store læsehest

Bogsamlingen har fået plads i fodenden i dette teenageværelse, hvor sengen er bygget i niveau med vinduet, så den unge beboer fra liggende position kan følge med i det pulserende liv nede i gaden. Den kombinerede reol og seng har indbyggede skuffer med hjul og er tegnet af arkitekt Stig Christensen

Udnyt højden - byg en hems

Moderne huse med loft til kip er en gave. Især på børnenes værelser, hvor den ekstra højde kan udnyttes til en hems med hyggekrog for store børn. Værelset til venstre ligger i en ny tilbygning tegnet af arkitekt Tom Mose.

Det personlige skrivebord

Værelset er indrettet med en arbejdsplads og masser af lys. Bordet er hjemmelavet, skamlen er fra Ikea. Den ophængte reol indeholder medaljer og spil. Med sykassen ved hånden, er der altid mulighed for kreative udfoldelser.

Få vores BYGGEGUIDE gratis

Modtag konkret hjælp til dit byggeprojekt med vores BYGGEGUIDE, som vi sender med, når du tilmelder dig nyhedsbrevet.

Venligst udfyld en valid e-mail

Tak. Du er tilmeldt nyhedsbrevet.