Projekt

Moderne landsted i genbrugssten ved Båring Vig

  • Fokus på at udnytte grundens udsigt
  • Optimal udnyttelse af dagslys
  • Æstetisk sammenhæng

Projektets udgangspunkt er den storslåede udsigt mod nord, hvor landskabet åbner sig over markerne og videre mod vandet i horisonten. Huset er planlagt opført i genbrugstegl og formet med en enkel, ensidig taghældning, der løfter sig mod udsigten og danner et roligt, arkitektonisk svar på det åbne landskab. Ved ankomsten mødes man af et indgangsparti i egetræ, hvor husets udhæng danner en diskret overdækning. Facaden er bearbejdet med vertikale egetræslister, som skaber variation og stoflighed i samspil med de patinerede tegl. Mod syd danner husets form et gårdrum, hvor man kan opholde sig i læ for vestenvinden. Den overdækkede terrasse og indgangen er detaljeret med smalle egetræslister, der viderefører facadens motiv og styrker materialemæssig helhed. Indvendigt er køkken/alrummet boligens hjerte og fungerer som samlingspunkt samt fordelingsrum til stue og sekundære funktioner. Rummet er tilført et rigt dagslys: et stort ovenlys over køkkenet og to mindre ovenlysvinduer mod øst reflekterer lyset ind, så det balancerer de store nordvendte vinduespartier, der primært tilfører et køligt lys og understøtter udsigten. Soveafdelingen er disponeret med fokus på enkelhed og komfort. En fritstående skillevæg rummer garderoben og åbner videre til et rummeligt badeværelse, hvor et fritstående badekar giver mulighed for at nyde udsigten til det åbne landskab. Valget af få, enkle materialer er gennemgående for hele projektet. Genbrugstegl og egetræ danner en rød tråd, der skaber en varm stoflighed og binder husets ydre og indre sammen i en harmonisk helhed.

Bæredygtige tiltag

LCA vurderet
Omfangsdræn
Varmepumpe

Rådgivning omfattede

  • Kontakt og idé
  • Skitseforslag
  • Myndighedsprojekt
  • Projektering

Om beregning af priserne

To tilsyneladende ens projekter kan kræve helt forskellig rådgivning og materialer, og dermed have to forskellige slutpriser.

Priserne som bliver vist på siden kan af samme årsag ikke betragtes som endelige, men udelukkende som et udtryk for omkostningerne til netop denne sag.

Du bør derfor altid tale om økonomien i netop dit projekt, med den arkitekt, du er i dialog med.

Jan Smidt Andreasen