Billedserie

Haver set fra himlen

Har du nogensinde haft lyst til at kigge over hækken eller sende en drone i luften, for at se hvordan der egentlig ser ud i naboens have og måske få lidt inspiration til dine uderum? Vi har samlet en række gode eksempler på hvordan arkitekten har disponeret haven, så den understøtter husets arkitektur og et skønt udeliv.

Udeliv i lange baner

Dette sommerhus viser, hvordan hus og grund kan spille optimalt sammen, når man fra starten inddrager stedets kvaliteter i designet. Haven er ikke en eftertanke, men en integreret del af boligen, hvor sol, læ og udsigt aktivt er brugt til at forme både hus og uderum.

Grunden ligger fredeligt mellem skov og strand og rummer både en solrig forhave mod syd og en skyggefuld baghave op mod skoven. Denne placering skaber forskellige uderum, der kan bruges alt efter vejr og behov.

Midt i huset forbinder en mellembygning to fløje og åbner huset mod begge haver. Store foldedøre udvisker grænsen mellem inde og ude og gør det let at bruge hele grunden som én samlet opholdszone.

I forhaven er der primært anlagt græs og gjort plads til en trampolin. På siden af huset er der bygget et lækkert udebrusområde, som er afskærmet fra naboernes indkig. I baghaven skaber bånd af belægning og græs variation i udtrykket, der ellers er holdt meget enkelt. Langs kanten af grunden er der anlagt små snoede stier langs den eksisterende beplantning, og i skyggen fra havens store træer er der blevet plads til en hyggelig bålplads.

Materialevalget på huset – træfacade og sedumtag – understøtter boligens samspil med naturen og gør det til en naturlig del af det grønne landskab.

Mange muligheder i murstensvillaen

I den klassiske murermestervilla er det ofte en udfordring at forbinde have og hus på en naturlig og niveaufri måde på grund af husets høje kælder.

Huset havde i forvejen en balkon og en hævet terrasse, der var forbundet til haven via en trætrappe. Da villaen fik en tilbygning, som er udformet som en naturlig forlængelse af huset, blev der mulighed for at åbne boligen yderligere op mod haven. Mellem tilbygningen og den eksisterende villa er der anlagt en stor hævet og solbeskinnet træterrasse med indbyggede bede af cortenstål, som giver læ og drager haven tættere på boligen.

De to hævede terrasser forbindes af flisebelagte havegange, som også leder til en tredje terrasse, anlagt med afstand til huset. Stenterrassen flankeres på den ene side af en hæk, der giver læ. På den anden side findes et stort orangeri og et mindre græsareal med et gyngestativ. Havens ældre træer og buske er bevaret.

Landlig idyl mellem længerne

Denne landejendom fungerer som bolig for flere generationer og ligger i naturskønne omgivelser, hvor en idyllisk skov danner bagtæppe for hverdagslivet.

Huset er bygget som en hestesko, og formen skaber et trygt og afskærmet gårdrum midt mellem længerne, samtidig med at huset er åbnet op mod skovbrynet, så naturen hele tiden er tæt på. Her er man beskyttet, men stadig forbundet med det grønne lige udenfor.

Gårdrummet fungerer som husets hjerte. Alle boligens rum har udsyn eller adgang til haven – ideelt, når flere generationer skal bo tæt, men stadig have hver deres plads.

Udenfor gårdrummet – på den omkringliggende grund – er der skabt mindre uderum og terrasser rettet mod at kunne bruges af de forskellige generationer. Der er også blevet plads til trampolin og bålplads, og ved ankomsten til huset bliver man mødt af et ældre træ, der har fået en æresplads på gårdpladsen.

Farver og overflader er afstemt, så huset falder naturligt ind i landskabet. Tyndpladerne på taget er specialmalet, så de matcher murværket – og det giver en rolig, samlet helhed, både tæt på og på afstand.

Udeliv mellem gamle grantræer

Dette sommerhus ligger højt i klitterne på en over 3.000 m² stor grund ved Vesterhavet. Her er ingen klassisk have – i stedet er grunden formet som et naturligt landskab med udsigt, sol og læ som styrende elementer.

Man ankommer til huset fra nord, og bygningerne er placeret i en vinkel, så de åbner sig mod syd og vest – mod sol og udsigt. Den høje placering over klitterne giver mulighed for lange kig ud over landskabet, og det er tydeligt, at arkitekturen er tænkt til netop det.

Sommerhuset består af to selvstændige bygninger, som er forbundet via en entré med hovedindgang fra vestsiden. Den vinklede placering danner et hyggeligt gårdrum, hvor man kan sidde i læ og nyde eftermiddagssolen.

De gamle nåletræer på grunden er bevaret og fungerer både som lægivere og grønne kulisser, der smukt spiller sammen med det enkle byggeri. De giver stedet en naturlig stemning og beskytter mod vestenvinden.

Uderummene er inddelt i forskellige små zoner, der hver især inviterer til deres formål; dasezoner med udsigt og sol, udendørs bad og sauna, som varm kontrast til det friske vindblæste vejr. Mod vest er anlagt støbte betonterrasser.

Huset er bygget i naturlige materialer: Facader i træ og tag i sort tagpap. Det enkle udtryk får huset til at falde ind i omgivelserne, så det er naturen, der får lov at være i centrum. 

Belægninger og basketball

Denne renoverede villa fra 1972 ligger ud til naturskønne omgivelser, med skov og havet i nærheden. Huset er placeret på et plateau på grunden og er omkranset af flisebelægning.

I forbindelse med renoveringen af huset er en ny carport og skur opført i samspil med hovedhuset. Mørkt træ og pudset murværk skaber et roligt og nedtonet udtryk. Fra carporten ledes man gennem en passage til hovedindgangen. Her er det plantet to træer i et mindre stenbed.

Går man i modsat retning om huset, kan man følge flisebelægningen hele vejen rundt om huset om til haven, hvor man mødes af en stor terrasse mellem husets længer. Flere sten- og højbede med beplantning bryder den hårde belægning og skaber små kroge, hvor man kan nyde solens stråler afhængigt af tidspunktet på dagen. Samtidigt bidrager de grønne elementer til at få naturen tættere på boligen.

Den store terrasse har plads til flere opholdszoner, krukker og et grillområde, som er placeret op ad en halvmur i tegl, der både giver læ og skærmer for indblik fra naboerne.

Fra den store fliseterrasse skråner grunden ned mod den ældre beplantning i baghaven. I den lavtliggende del af haven findes en basketballbane, som er forbundet til den højtliggende del af haven via en trappe med støbte trin og en brostensbelagt havesti.

I pagt med områdets natur

Dette sommerhus ligger i første række til Vesterhavet og er tænkt som en naturlig del af det barske klitlandskab. Her er ingen indhegnet have og ingen skarpe overgange mellem bolig og omgivelser. I stedet er huset tænkt som en naturlig del af det vestjyske klitlandskab, hvor både vind, lys og årstidernes skiften former oplevelsen af at være til stede i naturen.

Huset er placeret lavt i landskabet og beklædt med brændt cedertræ og sedumtag, så det næsten forsvinder i omgivelserne.

Uderummene opstår som små zoner med hver deres funktion – et sted med læ, et hjørne med udsigt, en krog til morgensolen. Man bevæger sig mellem dem i takt med vejret og døgnets rytme.

Små velplacerede træterrasser gør det muligt at placere simple havemøbler, hvorfra udsigten over den omkringliggende natur kan nydes. Dertil er der placeret træsveller som en form for trædesten rundt om huset. Mellemrum mellem svellerne gør det muligt for områdets beplantning fortsat at bryde frem ukontrolleret.

Gårdsplads og galopspor

Denne bolig er en genopførelse og modernisering af en ældre gårdejendom, hvor det oprindelige stuehus er nedrevet og erstattet med nybyggeri. Den nye bolig indskriver sig i klassisk gårdstruktur – med referencer til landidyl og stedets oprindelige funktion – men fortolket med moderne komfort.

Huset grænser op til et skovbryn og til marker med græssende heste. Og i tråd med husets arkitektur og formål er der etableret en stor grusbelagt gårdsplads ved ankomst til huset. På modsatte side af huset er der anlagt et halvcirkel-formet område med skærver og en flisegang.

Huset har en stor, indbydende træterrasse med adgang direkte fra alle opholdsrum, hvilket gør den til et aktivt opholdsrum i overgangszonen mellem hus og have. Herfra kan man nyde udsigten til den omkringliggende natur. Rundt om terrassen er der etableret en gabionmur af rionet og sten, der afgrænser terrassen op mod det letskrånende skovbryn. Her er der også plantet et buskområde.

På den modsatte side af huset er der anlagt et parkeringsområde, en ridebane og et mindre område med beplantning.

Ny adgang til naturen fra den gamle villa

Under renoveringen af denne villa fra 1935 har det været vigtigt at bevare den oprindelige arkitektur og samtidig skabe et moderne hjem, hvor haven spiller en væsentlig rolle som et naturligt udvidet opholdsrum.

Et nyt, åbent køkkenalrum er placeret i en tilbygget havestue, hvor der tidligere var en terrasse i forbindelse med huset. Den nye havestue har direkte udgang til en hævet, sydvendt træterrasse, hvorfra der er nedgang til haven i alle retninger. Fra køkkenet kan to fløjdøre i glas åbnes op til haven, hvorfra der er nedgang til en flisebelagt terrasse via en trappe i træ.

Haven er primært indrettet til at imødekomme familiens børn – her er der anlagt en stor græsplæne, som boligens børn kan spille bold på. Derudover er der blevet plads til både gyngestativ og legehus. Bagest på grunden er der et lille område afgrænset af buske, hvor et mindre drivhus er placeret.

Et stort gammelt nåletræ pryder området bagerst i haven, og der er yderligere plantet to træer, som med tiden skal vokse sig store.

Sidst men ikke mindst er der anlagt en mindre træterrasse op mod skel, som giver mulighed for at nyde solen uanset tidspunkt på dagen.

Vandhundens drømmehave

Denne bolig er designet med ét klart mål: at bringe naturen helt tæt på.

Huset er placeret på en grund med naturligt fald mod vandet, og flere terrasser er anlagt i forskellige niveauer, så man kan bevæge sig naturligt ned gennem haven og helt ned til vandkanten. Haven er ikke en traditionel, afgrænset have, men derimod et grønt bånd, der binder huset sammen med bådhuset og søen. Den er tænkt som et fredfyldt landskab, hvor man kan finde ro og følge med i årstidernes skiften. 

Fra stuen er der udgang til flere treæterrasser, hvilket giver mulighed for at finde sol, læ eller skygge alt efter vejret og tidspunkt på dagen.

Bevægelsen fra huset mod søen afsluttes med en badebro, der fungerer som en naturlig forlængelse af haven. Broen er en direkte invitation til en dukkert, en stille stund eller en tur med robåden. Det gamle bådhus på grunden er nænsomt renoveret og matcher husets arkitektur, hvilket skaber en harmonisk helhed på grunden.

Farverne på huset er afstemt med de omkringliggende omgivelser – jordnære og varme – så det næsten smelter sammen med landskabet og skaber en naturlig harmoni set fra søsiden.

Organiske former i det lyngklædte landskab

Dette sommerhus er beliggende i et imponerende kystnært område med udsigt til både hav og himmel. Det er et barskt, men poetisk landskab, hvor klitter og lav bevoksning skaber et særligt lys og en følelse af ro. 

Her er fokus ikke på at anlægge en traditionel have, men på at understøtte det lyngklædte landskab, der allerede findes. Naturen får lov at dominere, mens arkitekturen tilpasser sig – ikke omvendt.

Det oprindelige hus fra 1983 består af to klassiske længer med sadeltag, der krydser hinanden. En ny tilbygning er tænkt som en naturlig forlængelse, hvor to nye længer både forstærker udtrykket og åbner boligen endnu mere mod havet og horisonten.

Omkring huset snor en stor, organisk formet træterrasse i douglasgran sig, uden rette vinkler og uden at skære sig ind i landskabet. Terrassen skaber en blød overgang mellem inde og ude og gentager gulvmaterialet fra tilbygningen, hvilket forstærker sammenhængen.

Terrassen rummer små zoner og funktioner, der gør naturen endnu mere nærværende i hverdagen: Et udebrus ved soveværelset og en sauna med egen udgang mod vest skaber rum for at kunne komme helt ned i gear i fritidsboligen.

Multifunktionelt terrasserum

Dette projekt demonstrerer, hvordan man med respekt for det gamle kan skabe nye muligheder i en klassisk murermestervilla. Familien ønskede mere plads, mere lys og tættere kontakt til haven – og det er lykkedes på fineste vis.

Villaen ligger i et etableret kvarter omgivet af grønne haver og gamle træer. Den klassiske byggestil er bevaret, men med en ny tilbygning og en stor træterrasse er huset blevet åbnet op mod haven. Dette gør, at hjemmet i dag harmonerer bedre med uderummet – både funktionelt og stemningsmæssigt.

Terrassen er designet som en naturlig forlængelse af huset, som binder huset og haven sammen og fungerer som et ekstra opholdsrum under åben himmel. Med trapper på begge sider kan man nemt bevæge sig mellem terrassen, græsplænen og stierne, hvilket gør haven til en aktiv del af hverdagen. Det varme træ på terrassen skaber en flot kontrast til husets røde mursten og tilføjer et moderne og imødekommende udtryk.

Haven rummer desuden et drivhus, en trampolin, højbede til køkkenhaven og bagerst på grunden en træterrasse overdækket af en pergola.

Med gamle træer og en veldefineret grund er det en klassisk dansk villahave, som mange vil kunne genkende. Selvom haven ikke er markant ændret, er dens rolle blevet styrket. Den fungerer nu som et naturligt opholdsrum, hvor man kan nyde både sol og læ – og som forlænger boligens funktionalitet.

Klemt inde mellem klitterne

Dette sommerhus er et godt eksempel på, hvordan arkitektur kan få både natur og bolig til at spille sammen på smukkeste vis. Her er der ikke behov for en have, da landskabet omkring huset er så storslået, at det selv fungerer som den perfekte ramme.

Huset ligger midt i det vestjyske klitlandskab og har en fantastisk udsigt over havet. Placeringen og udsigten har haft afgørende betydning for husets design. Det er åbent mod havet, men samtidig godt beskyttet mod den vestjyske vind.

Sommerhuset består af et hovedhus og et anneks, der tilsammen danner en slags gårdhave. Her er der læ og sol det meste af dagen – en rolig base midt i det rå landskab. Det indre gårdrum fungerer som et sted, hvor man kan trække sig tilbage, sidde i solen med en kop kaffe eller bare nyde stilheden og naturen omkring sig.

Gårdrummet er samtidig tænkt som en overgang mellem huset og det vilde klitlandskab. Facaden mod gården er lavet i glas, så man kan stå i gården og stadig se havet gennem huset. Det giver en følelse af åbenhed og sammenhæng, selv når man er i læ.

Huset er beklædt med cedertræ, som med tiden får en smuk, grålig patina, der passer harmonisk ind i landskabets farver. Taget er dækket med sedumplanter, hvilket gør, at huset nærmest vokser ud af klitterne og bliver en naturlig del af omgivelserne.

Alt i alt et sommerhus og uderum designet med stor respekt for naturen.