Guide

5 gode grunde til at bygge om

Det roder, støver og larmer! Det koster en formue og tager en krig. En større ombygning kan virke som en besværlig affære, men det kan ændre din bolig fra kedelig, kold og klam til lækker, lun og lys. Uanset hvor håbløst dit udgangspunkt ser ud, er der masser af muligheder for at optimere din nuværende bolig. Her får du fem stærke argumenter for din ombygning.

1. Mangel på plads

Når boligen er blevet for lille og børnene klumper sig sammen på alt for små værelser, er det fristende at vende ryggen til det hele og starte forfra et nyt og større sted. Men før du kontakter ejendomsmægleren, er det værd at lade en arkitekt kigge på mulighederne. For ofte kan det bedre betale sig at bygge om eller til end at flytte.

Hvad der kan betale sig, kommer selvfølgelig an på, hvor du bor i landet, og hvor meget du ønsker at bygge om og til. Men som tommelfingerregel gælder følgende:

  • Kvadratmeter: Jo flere kvadratmeter tilbygning, desto lavere bliver kvadratmeterprisen. En tilbygning på 100 kvadratmeter vil altid have en væsentlig lavere kvadratmeterpris end en tilbygning på 20 kvadratmeter. 
  • Huspriser: Jo højere huspriserne er i det område, du bor i, jo bedre kan det betale sig at bygge til din eksisterende bolig.

2. Boligen fungerer ikke, som den skal

En dårlig planløsning, upraktiske gangarealer og et hus, der tørster efter lys og luft kan forringe din livskvalitet og fylde din hverdag med irritationsmomenter. Men løsningen ligger lige for. Læs her, hvordan du ændrer kvaliteten af dine kvadratmeter.

  • Få mere dagslys: Mængden af dagslys har stor betydning for kvaliteten af det liv, du kan leve i dit hus. Lyset påvirker både dit humør og din mulighed for at læse, lave mad og arbejde. Derfor bør du aldrig gå på kompromis med lysindfaldet, antallet af vinduer og deres placering.
  • Ombygning kan give bedre rumfordeling og indretning: Hvis du har de kvadratmeter, du har brug for, men huset bare er indrettet upraktisk, kan du få et helt nyt hus ved at flytte nogle vægge – og gentænke indretningen af huset.
  • Hus og have skal hænge sammen: Hvis du aldrig får brugt din have, er det måske fordi, der er en dårlig sammenhæng mellem inde og ude.

3. Boligen passer ikke til dine behov

Dine behov ændrer sig livet igennem og selvfølgelig skal din bolig følge med. Når husets teenagere får behov for mere privatliv, eller du skal finde plads til egen virksomhed i hjemmet, kan din bolig ofte tilpasses med en til- eller ombygning.

Der kan være mange grunde til, at dine behov til din bolig ændrer sig, og du derfor har brug for at bygge om.

  • Mere familie: Du vil bo sammen med andre familier eller flere generationer.
  • Teenagere: Dine teenagebørn skal have mere privatliv i deres egen del af huset.
  • Nyt job: Du starter egen virksomhed, der skal drives fra hjemmet.
  • Alderdom: Du er blevet ældre og mere gangbesværet. Bo med bedsteforældre eller dine bedste venner.

4. Du vil energirenovere

En større energirenovering af dit hus kan give dig mere komfort og ekstra herlighedsværdi i boligen, og det vil øge din boligs værdi markant. Som hovedregel proportionalt med din investering. Samtidig kan du spare tusindevis af kroner om året på varmeregningen.

Du skal dog være opmærksom på, at hvis du kaster dig ud i en meget gennemgribende energirenovering af et gammelt utæt hus, kan det tage en del år at tjene pengene ind, fordi der så er tale om en millioninvestering. Til gengæld vinder du også en lang række andre fordele.

Bliv klogere på økonomien i en energirenovering her.

5. Du vil passe på din bolig

Hvad enten du planlægger at bo i dit hus resten af livet, eller du gerne vil holde døren åben for et fremtidigt salg, er der masser af sund fornuft i løbende at modernisere og vedligeholde boligen. Både fordi dit hus holder bedre, og fordi ombygning og renovering kan få din bolig til at stige i værdi.

Der er dog forskel på, hvor stor en værdi din ombygning kaster af sig. En renovering af en kælder, der ikke godkendes til beboelse, vil øge værdien mindre end fx en 1. sal, der giver dit hus udsigt over vand.

Få vores BYGGEGUIDE gratis

Modtag konkret hjælp til dit byggeprojekt med vores BYGGEGUIDE, som vi sender med, når du tilmelder dig nyhedsbrevet.

Venligst udfyld en valid e-mail

Tak. Du er tilmeldt nyhedsbrevet.