Billedserie

9 pæne stænkpaneler, der beskytter dit køkken

Beskyt dit køkken og giv det ekstra karakter med et stænkpanel i et flot materiale over kogepladerne.

Naturens farver

Arkitekt Allan Lorenzen har i dette hus arbejdet med at skabe den helt rigtige atmosfære gennem materialevalget og kontakten til naturen. I køkkenet har han trukket naturens farver og materialer indenfor med fronter i varm egetræ og bord- og stænkplade i en tidløs og eksklusiv grøn marmor.

Råt og godt

I dette sommerhus har arkitekt Marie Fenger Ehlers tegnet et hyggeligt køkken hvor pladsen er udnyttet optimalt. Køkkenfronterne er i asketræ som vægbeklædning og gulvet, hvilket får køkkenet til at syne mindre og blende sammen med rummet. Det homogene udtryk brydes af en bordplade og stænkpanel i formstøbt beton, der både er praktisk og som bidrager til det rå udtryk og den hyggelige sommerhusstemning.

Omkranset af træ

Som led i en større ombygning har denne villa fået et nyt køkkenalrum med et elegant snedkerkøkken. Fronterne af mørk egetræ står i flot kontrast til rummets øvrige lyse materialer, hvilket får køkkenet til at stå som et møbel i rummet. Som prikken over i'et har arkitekt Uffe Topsøe-Jensen designet køkkenet med en praktisk bordplade i stål og et stort stænkpanel i jura-marmor. Begge materialer er holdt i varme, grå nuancer, der komplimenterer hinanden.

Masser af mosaik

Vær helgarderet med en hel væg af flisemosaik, så høje som små stænk bliver fanget. De små sten er lette at gøre rene og derfor en klassisk løsning bag kogepladerne. Men ved at dække hele væggen og ikke blot en mindre stribe eller et lille felt, får køkkenet kant og virker mere personligt. Her i køkkenet i villaen bygget af arkitekt Per Hartwig, er der valgt en sandfarvet sten, der er enkel og diskret, men alligevel bidrager med stoflighed og varme.

Varm marmor

Arkitekt Lars Bo Poulsen står bag denne nybyggede villa i Aarhus, hvor køkkenet er lavet med to forskellige fronter. Køkkenøen er med fronter i egetræ, mens elementerne langs væggen er hvide. Stænkpladen i marmor giver køkkenet liv og tilfører varme med de flotte brunlige nuancer. Marmorens varme hænger elegant sammen med egetræet og skaber en rød tråd i udtrykket.

Grafisk minimalisme

Med en mørk fuge kan de simpleste fliser give masser af karakter til et rum. I arkitekt Jan Smidt Andreasens eget hus, har han dækket hele væggen over køkkenbordet og kogepladen med hvide, kvadratiske fliser, der er lette at gøre rene. Det ternede mønster passer med sit grafiske udseende til de runde greb i køkkenelementerne. Samtidig leder fliserne tankerne hen på klassiske industrikøkkener eller ældre køkkener, der i dag vil virke retro.

 

Eksklusivt marmor

Marmors smukke tegninger er et helt kunstværk i sig selv og giver liv og et eksklusivt strejf til et hvert køkken. I huset her af arkitekt Rasmus Bak er den smukke natursten brugt både som bagbeklædning, som bordplade, i siderne og for oven, så kogepladsen bliver pakket ind i en praktisk skærmende kasse. Du skal dog være om dig med kluden, hvis din kærlighed forståeligt lander på marmor, for stenens høje kalkindhold gør den sårbar overfor syre.

Let og næsten usynlig

I denne ombygning af arkitekt Hanne Lind-Bonderup har man valgt at bruge en glasplade som stænkpanel. Det er en elegant og diskret løsning, hvor kun den blanke overflade, der fanger lyset, afslører dens tilstedeværelse. En glasplade er let at sætte op og beskytter effektivt væggen mod fedt og og sprøjt fra gryderne. Vil du gøre pladen mere iøjenfaldende kan du sætte et stykke tapet ind bag ved, bruge tegningen fra dit barn eller male i en farve. Husk en silikonefuge, så der ikke kommer vand og fugt ind.

Stærk, stærkere, lavasten

Lavasten er smukt og stærkt, da det kan tåle nærmest alt. Stenen, der bliver hentet op af den italienske vulkan Etna er derfor en velvalgt løsning bag kogepladerne. Pas dog på, at du ikke brænder fingrene. Lavasten tager nemlig varme efter omgivelserne. Vælg lavasten i deres naturlige farve som her i køkkenet i huset tegnet af arkitekt Karina Søgaard, eller vælg en af de mange smukke glaserede varianter i alverdens farver og mønstre.

Få vores BYGGEGUIDE gratis

Modtag konkret hjælp til dit byggeprojekt med vores BYGGEGUIDE, som vi sender med, når du tilmelder dig nyhedsbrevet.

Venligst udfyld en valid e-mail

Tak. Du er tilmeldt nyhedsbrevet.