Strategisk placerede uderum
Ligesom der kan være begrænsninger for størrelsen af et sommerhus i et klitlandskab, kan uderummene omkring det også være omfattet af krav, fortæller Hanne Lind-Bonderup:
– I forhold til terrasser er der ofte skrappe begrænsninger af størrelsen. Måske er det kun tilladt at have belægning på 40 kvadratmeter, og det er meget lidt i dag, hvor man måske bygger sommerhuse på 150-200 kvadratmeter. Men det handler jo også om hensyntagen til landskabet. Et godt råd kan være armeret græs, som vokser til og passer visuelt til omgivelserne, men samtidig giver en stabil flade.
Gode udendørs opholdsrum er noget af det allervigtigste i sommerhuset, mener begge rådgivere. Lars Bo Poulsen tilføjer:
– Det gælder om at få skabt gode, hyggelige kroge rundt omkring dit sommerhus, hvor man kan sidde sammen på forskellige tider af døgnet, gerne i sol, men også i læ for vinden. Det kan være rigtig svært at skabe lækroge på toppen af en klit, hvor der måske er udsigt til Vesterhavet, men hvor vigtig er den udsigt egentlig? Hvis du gør det modsatte og lægger huset lidt mere ydmygt nede imellem klitterne, så har du læ, du kan stadig høre havet, og det tager måske blot 3-5 minutter på gåben, og så er du nede ved vandet.
Der er dog altid undtagelser fra reglerne. Det gælder både i forhold til byggetilladelser og i forhold til at skabe læ, hvis man skulle være i besiddelse af et højtliggende sommerhus ved kysten, fortæller Hanne Lind-Bonderup:
– Et eksempel er et højtliggende sommerhus, som vi har tegnet som erstatning for et ældre hus med præcis samme beliggenhed, men med flere kvadratmeter, hvilket lokalplanen tillod. Huset ligger blottet på toppen med 360 graders udsigt, men fordi det er omkranset af terrasser, er det altid er muligt at finde læ.